Školení - Přehled grantů a systému projektové podpory na MU

3.3.2016 Odbor výzkumu RMU pořádá 2-hodinovové školení představující nejvýznamnější národní a mezinárodní grantové poskytovatele a systém projektové podpory na MU.

Toto školení  je určeno zejména nově nastupujícím vědeckým pracovníkům, ale  také všem, kteří by uvítali získat základní přehled o národních a mezinárodních grantech na financování výzkumu, struktuře a rozsahu služeb projektové podpory na MU s konkrétními kontakty, na které je možné se obracet v souvislosti s různými aspekty přípravy projektových návrhů.

Školení se koná ve středu, 23. března 2016 od 9 do 11 hodin v budově rektorátu (Žerotínovo náměstí 9), velká zasedací místnost, 4. patro.

Konkrétní informace o obsahu školení naleznete v programu a registrovat se můžete zde.

The Research Office RMU would like to invite you to the 2-hour training providing the overview of major grant providers and the system of project support at the MU.

The training is opened not only to the newly recruited researchers at the MU, but to anybody who could benefit  from a brief overview of major national and international grant providers as well as a run-through the system of project support services at the MU, the areas of responsibility of the individual departments and key contacts where to seek support for particular questions and aspects regarding a project proposal preparation.

The training will take place on Wednesday, 23/03/2016 from 09:00 to 11:00  at the Rectorate (Žerotínovo náměstí 9). The training is in Czech language.

The English version of this training is currently being prepared and is planned for the end of April 2016. More information about the English version of this training will follow in due course.

For more details you might refer to the programme and registration (in Czech).