Research Funding Academy

6.11.2017

21. – 23. listopadu 2017 proběhne v INBIT, Univerzitní kampus MU, Brno-Bohunice workshop věnovaný mezinárodním výzkumným projektům.

Workshop zahrnuje prezentace úspěšných H2020 projektů na MU, přednášky na téma NIH grantů pro instituce mimo USA (v angličtině). Poslední den bude věnován praktickému semináři k otázkám finančního reportování v projektech H2020 (v češtině).

Registrace a program jsou dostupné zde.

Research Funding Academy

The three-day workshop devoted to international research projects will take place 21st – 23rd November 2017 in INBIT meeting room, MU Univesity Campus Bohunice.

The workshop will include presentations of successful H2020 projects at MU, lectures on NIH grants for institutions outside of the USA and a seminar on financial reporting in H2020 projects (in Czech).

The programme of the event and registration is available here.