Marie Skłodowska-Curie Actions: Your gateway to an exciting research career (5. 4. 2018)

12.3.2018 We are pleased to invite you to the workshop on Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowships organized by the Research Office. The workshop focusing on preparation of grant application is aimed both at potential applicants and departmental heads/principal investigators intending to attract MSCA fellows.

The workshop will be led by Ms. Gill Wells, Head of European & International team at the University of Oxford. She has extensive experience with providing comprehensive support to researchers applying for international grants including Marie Skłodowska-Curie scheme.

Furthermore, successful grant holders from Masaryk University will share their stories.

The event will take place on 5 April 2018 from 13.00 in MU building at Komenského náměstí 2, room 300. All participants are required to register in advance. A detailed programme is published here.

The working language of the workshop is English.

Contact: Radka Martincová (martincova@rect.muni.cz)

Odbor výzkumu pořádá dne 5. dubna seminář zaměřený na přípravu individuálních grantových žádostí Marie Skłodowska-Curie. Akce je určena vědcům, kteří plánují v budoucnu o individuální granty MSCA žádat i pro vedoucí pracovníky se zájmem přivést na MU úspěšné žadatele.

Seminář povede paní Gill Wells stojící v čele Evropského a mezinárodního týmu na univerzitě v Oxfordu, jejímž úkolem je poskytovat výzkumníkům napříč univerzitou kompletní servis při podávání žádostí o financování výzkumu především z evropských zdrojů vč. schématu MSCA.

Své zkušenosti s přípravou grantové žádosti představí také vědci působící na MU.

Akce proběhne 5. dubna 2018 od 13.00 v budově MU na Komenského náměstí 2 v místnosti 300. Podrobný program je uveden v pozvánce, odkaz na registraci naleznete zde.

Kontaktní osoba: Radka Martincová (martincova@rect.muni.cz)

Mgr. Radka Martincová, 12.03.2018 14:56